Magyarok szövetsége: Válassz felelősen a pártok ígéreteiből és ellenőrizd az ígéreteik beváltását!

"A felelős ember ad magára, alaposan megvizsgálja az ígéretek és az ígérgetők hitelességét.2006-ban és 2010-ben is ezzel hívta fel a választók figyelmét a parlamenti pártok programjaink fontosságára Sólyom László köztársasági elnök újévköszöntő beszédében. Mit ígérnek? néven most új honlapot indít egy közgazdászokból álló civil társaság a mérlegelés megkönnyítésére. A tagok elfogulatlanul, egységes módszertan alapján elemzik a pártok programjait, és eredményeikről közérthető módon számolnak be a választásokig a mitigernek.hu honlapon.

2002-ben és 2006-ban is több szakértő megmondta, hogy az ígéretkampány romba dönti az ország gazdaságát, ám ezeket a hangokat elnyomta a választási kampány zaja.

Magyarország tavaly ilyenkor az államcsőd szélén állt, a hangzatos ígéretek betartása pedig munkahelyek ezreinek megszűnéséhez vezetett, ezért a választók most talán fogékonyabbak lesznek a józan szakértők véleményére.

A bevont szakértők köre és a szigorú módszertan a garancia arra, hogy egyenlő távolságból értékeljék valamennyi párt programját. A társaság először egy olyan listát állított össze, amely a véleményformáló értelmiség jeles képviselői szerint Magyarország jövőjét leginkább befolyásoló társadalmi, gazdasági problémákat tartalmazza. A válaszadók a közoktatás minőségét, a korrupciót, a roma integrációt és az egészségügy reformját ítélték a legégetőbb problémáknak. Az elemzés az első körben arra terjed ki, hogy az adott párt választási programja milyen mélységben és hogyan foglalkozik ezekkel a kérdésekkel. Sokat elárul ugyanis egy pártprogram komolyságáról, hogy konkrét válaszokkal, elnagyolt víziókkal, vagy sehogyan sem reagál.

Második körben a kezdeményezés tagjai azt értékelik, hogy a párt ígéretei hogyan szolgálják azokat az értékeket, amelyeket a párt hivatalosan magáénak vall, azaz az egyes pártok ígéretei mennyire következetesek és állnak összhangban a programban deklarált célokkal.

A kezdeményezés mindig adottnak veszi azokat a víziókat és célokat, amelyeket a pártok a választópolgárok elé vetítenek, és csak azt vizsgálja, hogy a programban és a kampányban megfogalmazott lépések, módszerek és ígéretek hogyan szolgálják a megadott célokat, vagyis mennyire koherens a párt programja. Az elmúlt években több olyan választási ígéret látott napvilágot, amely nemhogy támogatta, de inkább aláásta az eredeti cél megvalósítását.

Harmadik körben az elemzők az vizsgálják, hogy egyes, kellően konkrét választási ígéretek megvalósítása mennyibe kerül. Ez az, amiről a pártok a legkevésbé szeretnek beszélni.

Négy és nyolc éve is látható volt, hogy az ígéreteknek nincs fedezete az államháztartásban, vagyis az ígérgetők pillanatnyi népszerűségük növelése érdekében adósság formájában rendkívüli terheket rónak a jövő generációira, rövidtávon pedig kockára teszik a magyar állam fizetőképességét .

A civil és szakmai közösség, azaz a mitigernek.hu-hoz hasonló állampolgári kezdeményezések feladata, hogy a politikai ajánlatok megalapozottságát megítélje. A megalapozatlanul ígérgetők a jövő társadalmát adósítják el, ezt pedig egyetlen szülő sem kívánja a gyermekének - mi legalábbis ezt gondoljuk.

Mit ígértek.hu

Címkék: fizetőképesség megalapozatlan pártok ígéret